4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

برترین های هوش تجاری BI: معیار اول رتبه بندی گارتنر

معیار ۱ – تجارب مشتریان از ارائه دهندگان سیستم‌های هوش تجاری (BI)

شکل زیر نتیجه ارزیابی نظرات ۱,۲۳۵ نفر از مشتریان سیستم‌های BI را نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه می‌کنید، ۱۲ عدد از شرکت‌های مورد بررسی مانند ADVIZOR، LogiXML، Salient، TARGIT، Quiterian و Corda در حوزه میزان فروش از وضعیت قابل قبولی برخوردارند، بطوریکه این گروه از شرکت‌ها، میزان فروش و رضایتمندی مشتریانی که از سیستم BI آنها استفاده می‌کنند، از حد متوسط فراتر است.

از سویی دیگر شرکت‌هایی از قبیل Oracle، IBM، SAP و Pentaho از نظر هر دو بعد میزان فروش و رضایتمندی مشتریان، ضعیف‌تر از حد متوسط هستند. امکان دارد نارضایتی مشتریان از عملکرد سیستم‌های BI این گروه از مشتریان  باعث کاهش فروش شرکت‌های فوق باشد.

 

جهت بازگشت به صفحه رتبه بندی، کلیک کنید

جهت مشاهده معرفی MBA با گرایش هوش تجاری (BI) در قالب فایل تصویری، کلیک کنید