4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

برترین های هوش تجاری BI: معیار دوم رتبه بندی گارتنر

معیار ۲ – رضایتمندی فروشندگان، نگاه به آینده و میانگین منافع کسب و کار از ارائه کنندگان سیستم های هوش تجاری (BI)

در حالت کلی قضاوت در مورد آینده رهبران سیستم‌های BI به میزان رضایتمندی فروشندگان از آنها بستگی دارد. همانطور که در شکل ۲ ملاحظه می کنید، منظور از موفقیت کلی سیستم‌های BI که در محور افقی مشاهده می‌شود، ترکیبی از قدرت و توانایی‌های محصول، میزان پشتیبانی از محصول، میزان فروش محصول، و کیفیت و عملکرد محصول می‌باشد. محور عمودی نیز نگرش فروشندگان به آینده شرکت‌های ارائه دهنده سیستم‌های BI را نشان می‌دهد.

مطابق با شکل، نقاط نارنجی رنگ، شرکت‌هایی هستند که در کسب و کار خود، منافعی بیش از حد متوسط بدست آورده‌اند و نقاط آبی، شرکت‌هایی هستند که کمتر از حد متوسط منفعت کسب کرده‌اند. از این رو فروشندگان، رهبرانی مانند SAS، TARGIT، Salient،Tibco Spotfire ، QlikTech و Informatuin Builders  نگرش مثبتی در خصوص آینده کسب و کار خود دارند و از نظر قدرت، کیفیت و عملکرد محصول و بطور کلی موفقیت سیستم BI خود در آینده از اطمینان بیشتری برخورداند. در مقابل شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری از قبیل PivotLink، IBM، SAP و Pentaho از موفقیت و آینده منافع کسب و کار خود در حوزه سیستم‌های BI اطمینان چندانی ندارند.

 

جهت بازگشت به صفحه رتبه بندی، کلیک کنید

جهت مشاهده معرفی MBA با گرایش هوش تجاری (BI) در قالب فایل تصویری، کلیک کنید