4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

برترین های هوش تجاری BI: معیار چهارم رتبه بندی گارتنر

معیار ۴ – شناخت بازار درقبال میزان موفقیت سیستم‌های هوش تجاری و میزان منافع کسب و کار از ارائه کنندگان سیستم های هوش تجاری (BI)

گارتنر برای شناسایی فروشندگانی که بهترین پاسخگویی به نیازهای مشتریان را داشتند، از معیار تجمعی شناخت بازار استفاده کرده است. این معیار به نوبه خود دربرگیرنده معیارهایی مانند سهولت استفاده، گستردگی کاربرد و میزان موفقیت بود. شکل ۴ میزان شناخت بازار نسبت به موفقیت کلی سیستم‌های BI را نشان می‌دهد. نقاط نارنجی رنگ در نمودار نشاندهنده رهبرانی است که منافع کسب و کاری بالاتر از حد متوسط کسب کرده‌اند. بر اساس این نظرسنجی فروشندگانی که در خصوص معیار شناخت بازار امتیازی بالاتر از متوسط کسب کرده‌اند، در مورد معیار موفقیت کلی سیستم‌های BI و افزایش منافع خود، در وضعیت بسیار مطلوبتری قرار دارند. یافته‌ها نشان می‌دهد فروشندگانی همچون Tibco Spotfire، TARGIT، Bitam،QlikTech  و Tableau Software نسبت به ۳ معیار فوق بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند.  از طرف دیگر شرکت‌های مانند SAP، Arcplan، Oracle و Salient که با نقاط آبی مشخص شده‌اند، از نظر بهبود منافع کسب و کار خود، در جایگاه پایینتر از حد متوسط قرار گرفته‌اند.

 

جهت بازگشت به صفحه رتبه بندی، کلیک کنید

جهت مشاهده معرفی MBA با گرایش هوش تجاری (BI) در قالب فایل تصویری، کلیک کنید