4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعات موردی هوش تجاری BI: گروه تولیدی پریوستا در سوئد

توصیف کلی:

گروه کارخانجات پریوستا از بزرگترین تولید کنندگان خانه های چوبی در کشور سوئد است. در سال ۲۰۰۵ میلادی میزان گردش مالی پریوستا، ۱۶۰ میلیون یورو بوده است و با رشد مثبت صنعت ساختمان در سال های آینده میلادی انتظار می رود تا گردش مالی بالاتری را کسب نماید.

مشاهده وب سایت گروه کارخانجات پریوستا در کشور سوئد

توصیف گروه تولیدی پریوستا و معاونت مالی آن از نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

گروه کاخانجات پریوستا تنها پس از مدت کوتاهی از پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت، توانست با نتایج مثبتی روبرو شود. این سیستم به آنان این امکان را داد تا تصمیمات اثربخش و کارآمدتری را در سطح مدیریت اتخاذ کنند. بدلیل بروز رسانی روزانه داده ها در پریوستا، ما قادر به دریافت داده های بروز و بلحظه در مورد مقدار سفارشات خود هستیم و این داده ها در اختیار تمامی نیروهای انسانی که از قبل اجازه و امکان دریافت داده ها به آنان داده شده است، امکانپذیر گشته است. معاونت مالی پریوستا، آقای جوزفسون می گوید: ما توانایی بالقوه بالایی را در تارگیت دیده ایم و دریافته ایم که این سیستم بطور فزاینده ای موجب ارتقاء تحلیل آماری سفارشات ما گردیده است.

او همچنین می افزاید که سیستم هوش تجاری تارگیت موجب افزایش کیفیت داده ها در کارخانجات ما گردیده است زیرا اکنون به خطاهایی در اطلاعات خود دست یافته ایم که بدون تارگیت قادر به شناسایی آنان نبودیم.

در ابتدا چندین عرضه کننده اروپایی برای تهیه سیستم هوش تجاری مورد ارزیابی قرار گرفتند اما در نهایت سیستم هوش تجاری تارگیت انتخاب گردید زیرا قابلیت کار با انواع داده و پایگاه داده را دارد و همچنین قابلیت اتصال به هر سیستم موجود در کارخانه مانند سیستم حسابداری را داراست. بعلاوه، دو معیار مهم دیگر نیز برای گروه تولیدی ما بسیار حائز اهمیت بود: اول سهولت استفاده از سیستم هوش تجاری و دیگری امکان تحلیل در لایه های مختلف داده های کارخانه که هوش تجاری تارگیت دارای هردو ویژگی ذکر شده است.

پس از انتخاب و پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت، تعدادی از مدیران و نیروهای انسانی خود را بعنوان کاربران اصلی سیستم انتخاب کردیم. نیروهای انتخاب شده وظیفه داشتند تا مدیر واحد خود را در تهیه تحلیل های بلحظه و بروز از داده های کارخانه یاری رسانند. علاوه بر این تحلیل ها، ما از سیستم برای تهیه گزارشات آماری که در زمانبندی مشخص بدست مدیران مشخص می رسید نیز استفاده نمودیم. بدین ترتیب مدیران نه تنها تحلیل های بلحظه در اختیار داشتند، بلکه گزارشات آماری از مولفه هایی حیاتی مانند سفارشات در حال دریافت، فروش، و سفارشات در حال تحویل روبرو بودند.

اطلاعات بیشتر بهمراه سفارشات بیشتر

میزان بالای سفارشاتی که گروه تولیدی پریوستا دریافت می نمود منجر شده بود تا واحد سفارشات این گروه تولیدی با فشار کاری بالایی روبرو شوند. در گذشته و پیش از پیاده سازی سیستم تارگیت، تهیه آمار سفارشات، کاری مشکل و زمانبر بود زیرا این کار بطور دستی انجام می گرفت. پریوستا به این نتیجه رسید که بمنظور داشتن تصویری بهتر از کارخانه می بایست در سیستم فناوری اطلاعات خود تغییرات و بروز رسانی انجام دهد.

آقای جوزفسون تشریح می کند: ما از دیدگاه فنی به این نتیجه رسیدیم که پاسخ مشکل ما استفاده از راه حل پایگاه داده بهمراه یک سیستم تحلیلی است تا امکان تحلیل بلحظه و بروز سفارشات ما را داشته باشد. در نتیجه، ما سیستمی را می خواستیم که توانایی تعامل با انواع پایگاه داده را داشته و همچنین به ما امکان دهد تا لایه های مختلف داده های کارخانه را نسبت به هر برهه از زمان مورد تحلیل قرار دهیم و علاوه بر این بتوانیم آینده سفارشات خود را مورد پیش بینی ملموس قرار دهیم.

امروز با بهرگیری از سیستم هوش تجاری تارگیت، تمامی نیروهای انسانی مجاز و مدیران گروه تولیدی ما قادر به تهیه تحلیل و پیش بینی آینده هستند، تحلیل ها و پیش بینی هایی که خودشان بدون نیاز به تخصصی خاص تهیه می کنند.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید