4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعات موردی هوش تجاری BI: گروه تولیدی جان دیر لهستان

توصیف کلی:

گروه کارخانجات جان دییر از جمله تولید کنندگان برتر در حوزه تجهیزات کشاورزی و ساختمانی در کشور لهستان است. این گروه بیش از ۱۷۰ سال در تولید تجهیزات فوق قدمت و تجربه دارد.

مشاهده وب سایت گروه کارخانجات جان دییر کشور لهستان

توصیف گروه تولیدی جان دییر و مدیریت آن از نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

سیستم هوش تجاری تارگیت توسط مدیریت و واحد فروش گروه تولیدی جان دییر مورد استفاده قرار می گیرد که از آن بمنظور تهیه گزارش، تحلیل، و پیش بینی استفاده می کنند. مدیریت گروه کارخانجات جان دیر، آقای میروسلا در این ارتباط می گوید: بزرگترین تاثیری که پیاده سازی سیستم تارگیت بر کارخانجات ما داشته است را می توان به جریان اطلاعات درون کارخانه و دسترسی بروز و بلحظه مدیران و نیروهای انسانی مجاز، به جدیدترین اطلاعات بیان نمود که اساس هر تصمیم گیری اثربخش و کارآمد در سطوح مختلف مدیریت کارخانجات ما است. او می افزاید که پیاده سازی این سیستم باعث شده تا زمان مناسب و کافی برای یافتن بهترین راه جهت پیشرفت کسب و کارمان را در اختیار داشته باشیم.

گروه کارخانجات جان دییر با داشتن بازار در بیش از ۱۳۰ کشور جهان از سیستم تارگیت بهره برده تا مدیرانش بتوانند تحلیل های چند بعدی از اطلاعات کارخانه خود داشته باشند و بتوانند با نواسانات فروش در صنعت ماشین آلات کشاورزی در جهان دست و پنجه نرم کنند و در نهایت بتوانند با کاهش هزینه و افزایش سود روبرو شده و تقاضای مشتریان و خدمات پس از فروش خود را بدرستی مدیریت نمایند.

آقای میروسلا مدیریت کارخانجات می افزاید: اکنون می توانیم در زمان خود صرفه جویی بیشتری کنیم و شاخص های حیاتی عملکرد خود را بطور لحظه ای و بروز شده در هر زمان و مکانی که باشیم، مشاهده کنیم. او اضافه می کند: در اختیار داشتن گزارشات، تحلیل ها، و پیش بینی های بلحظه و بروز باعث شده تا پروسه تصمیم گیری بدرستی انجام شود که خود موجب افزایش کارآمدی کارخانجات ما و رضایت مشتری گردیده است.

نیاز مستمر به داده های بروز

گروه کارخانجات جان دییر بمنظور توسعه کسب و کار خود در بازار پر نوسان و شدیدا رقابتی تجهیزات کشاورزی و ساختمانی نیاز به اطلاعات بلحظه و بروز در مورد عملکرد خود دارد که شامل اطلاعات ارائه شده از طرف نیروهای فروش و انبار دارد. بخشی از تجهیزات تعویضی و مواد اولیه ماشین آلات جهت تولید نهایی در انبارهای کارخانجات ما و بخشی از آن در اختیار نمایندگی های فروش ما قرار دارد. از اینرو نیاز است تا بمنظور سوددهی عملیات کارخانه، حاشیه سود تمامی ماشین آلات فروش رفته و حاشیه سود تمامی گروه های قطعات تعویضی، حداقل یکبار در ماه مورد تحلیل قرار گیرند که این مهم با استفاده از قدرت تحلیل داده های سیستم تارگیت بسادگی و بدون نیاز به تخصصی خاص قابل دسترسی است.

پیش از پیاده سازی سیستم تارگیت، تمامی این تحلیل ها بطور ماهیانه با استفاده از روش سنتی انجام می گرفت که شامل استفاده از صفحات گسترده و وارد کردن دستی داده ها توسط نیروهای واحد فروش بود و طبیعتا رویه ای وقت گیر و پیچیده را صرف خود می کرد. در نتیجه، انبوهی از داده های انباشته شده در صفحات گسترده بمرور زمان، ذخیره و انباشته شده بود که استفاده بهینه ای نیز از آنان نمی شد. یک نیروی فروش ما مجبور بود تا بطور میانگین ۲ ساعت از زمان و فعالیت روزانه خود را صرف ورود دستی داده ها و بروز نمودن گزارشات می کرد و متعاقبا امکان ملاحظه و بررسی گزارشات بروز شده تنها یکبار در ماه امکانپذیر بود.

یکی از مدیران گروه کارخانجات جان دیر، آقای میخال کوفر می گوید: پس از بررسی ارائه دهندگان سیستم هوش تجاری در اروپا، متقاعد شدیم تا از سیستم هوش تجاری تارگیت بهره ببریم که ما را قادر ساخته تا داده های قابل اعتماد جهت تصمیم گیری در اختیار داشته باشیم و تحلیل و پیش بینی آینده براساس آن داده های قابل اعتماد برایمان میسر شده است. زیبایی این مهم در آنجاست که تهیه این تحلیل ها و پیش بینی ها برایمان بسیار ساده است و بدون نیاز به تخصصی خاص و تنها با چند کلیک امکانپذیر است. این سیستم قدرت درک بیشتر به مدیران و نیروهای فروش کارخانجات ما داده و در عین حال سهولت استفاده از آن کاملا قابل لمس است. بهمین دلیل بود که آموزش استفاده از سیستم به مدیران و نیروهای فروش کارخانجات ما تنها یک روز بطول انجامید که ترکیبی از چند جلسه کوتاه مدت بود.

آقای میخال کوفر در مورد آموزش استفاده از سیستم می گوید: موضوع اصلی این جلسات آموزشی کوتاه شامل آموزش مدیران و نیروهای کارخانه جهت ساختن تحلیل ها و پیش بینی هایی است که همکنون استفاده از سیستم را برای ما آسان نموده است.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید