4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

 

مطالعات موردی هوش تجاری BI: گروه تولیدی جاینت امریکا

توصیف کلی:

گروه جاینت یکی از بزرگترین عرضه کنندگان دوچرخه های ورزشی در کشور آمریکا است.

مشاهده وب سایت گروه کارخانجات جاینت کشور آمریکا

توصیف گروه تولیدی جاینت کشور آمریکا و تحلیلگر بازار آن از نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

گروه تولیدی جاینت از سال ۲۰۰۳ میلادی است که از سیستم هوش تجاری تارگیت استفاده می کند و همکنون این سیستم به یکی از ضروریات کارخاته تبدیل شده است، بخصوص برای واحد فروش که بدون آن دیگر فعالیت اثربخش نخواهد داشت. تحلیلگر بازار فناوری اطلاعات کارخانه، آقای اسکات می گوید: ما از این سیستم بطور روزانه استفاده می کنیم و داده های دریافتی از واحدهای تدارکات، فروش، و حسابداری را مورد تحلیل قرار می دهیم.

آقای اسکات تشریح می کند: سیستم هوش تجاری تارگیت به ما امکان داده تا به تمامی داده ها در یک نگاه دسترسی داشته باشیم و نیروهای واحد فروش را قادر ساخته در هر زمان که بخواهند اقدام به تحلیل داده ها کنند. او می افزاید: نیروهای واحد فروش با استفاده از این سیستم می توانند تصویری جامع از دوچرخه هایی که بالاترین فروش را برای کارخاته کسب نموده اند و و همچنین گروه های مختلف محصول در اختیار داشته باشند. مدیران فروش نیز از این نتایج بمنظور بالا بردن سطح تصمیم گیری در جلسات هیات مدیره استفاده کنند. تیم فروش کارخانه از قابلیت تحلیل سیستم برای تهیه گزارشات آماری در تمامی سطوح داده ها استفاده می کند.

ویژگی مورد علاقه ما در تارگیت

بعقیده ما قابلیت نفوذ به درون داده های سیستم هوش تجاری تارگیت برترین ویژگی آن است. آقای اسکات در این مورد می گوید: من علاقه خاصی به تهیه چند زیر تحلیل درون یک تحلیل و سپس ورود به لایه های داده های یک زیر تحلیل و مشاهده تاثیر آن بر سایر زیر تحلیل ها دارم. بیشتر افراد عادت به استفاده از روش سنتی تحلیل یعنی صفحات گسترده برای تهیه تحلیل و گزارش دارند، اما اگر تنها برای یکبار از قابلیت زیر تحلیل ها و نفوذ به درون داده های سیستم تارگیت استفاده کنند، متوجه خواهند شد که از چه دنیا و تکنولوژی زیبا و اثربخشی غافل بوده اند. همکنون این قابلیت برای ما تبدیل به ابزاری ضروری گردیده است.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید