4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: گروه صنایع غذایی نیسین امریکا

توصیف کلی:

در سال ۱۹۸۵محصول غذایی چیکن رامن (Chicken Ramen) توسط صنایع غذایی نیسین ابداع گردید که موفقیتی بزرگ بود و تا پایان همان سال طبقات فروشگاه ها و سوپر مارکت ها مملو از این محصول نوآورانه شد. امروز نیز صنایع غذایی نیسین ۲۹ خط تولید در ۱۱ کشور دنیا دارد و محصول خود را در سطح جهانی بفروش می رساند.

مشاهده وب سایت گروه تولیدی صنایع غذایی نیسین در کشور آمریکا

توصیف گروه تولیدی صنایع غذایی نیسین و مدیر فناوری اطلاعات آن از نتایج پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت

با بهرگیری از سیستم هوش تجاری تارگیت، صنایع غذایی نیسین توانسته اطلاعات مستمر و بلحظه از کسب و کار خود در اختیار داشته باشد و آنان را در پیش بینی آینده کسب و کارشان و همچنین در اختیار داشتن شاخص های کلیدی عملکرد یاری رساند، چیزی که پیشتر امکانپذیر نبود.

مدیر فناوری اطلاعات صنایع غذایی نیسین، آقای روبن می گوید: بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت موجب شده تا سود سازمان بدلیل اتخاذ تصمیمات اثربخش، بیشتر از گذشته گردد و این سیستم، یک فناوری باور نکردنی است که بخصوص صنایع تولیدی می بایست پیشتر از آن بهره گیرند تا با نوسانات و تغییرات محیطی بشکل بهینه تری خود را همسو نمایند. ظرفیت پردازش داده های این سیستم فوق العاده است و در عین حال استفاده از آن برای هر مدیر و نیروی انسانی سازمان با هر سطحی از تخصص بسیار آسان است.

او اضافه می کند که بهره گیری از این سیستم موجب شده تا آنها بتوانند تمامی نیازمندی های خود را تطبیق دهند. در این ارتباط می گوید: نه تنها قادر هستیم تا از گزارشات بلحظه و بروزی که سیستم در اختیار ما قرار می دهد استفاده کنیم، بلکه قابلیتی در این سیستم موجود است بنام عامل هوشمند که هر هنگام تغییرات اساسی در داده های سازمان از قبیل کاهش ناگهانی عملکرد و سود از اندازه ای خاص صورت گیرد، سیستم از طریق ایمیل به ما مدیران و نیروهای انسانی مربوطه سازمان خبر می دهد. من همچنین علاقه خاصی به بخش داشبوردهای مدیریتی این سیستم دارم که تصویری سریع از اطلاعات مهمی که نیاز دارم به من می دهد مثلا میزان سود در هر لحظه روی سیستم من مانند کیلومتر اتومبیل من در حال نمایش است.

همچنین آقای روبین سهولت استفاده از سیستم هوش تجاری را مورد تحسین قرار داده و اینکه نیاز به تخصصی خاص ندارد را تمجید می کند. در این ارتباط می گوید: بدلیل سهولت سیستم، نیازی نیست که نیروهای انسانی بیشتری را جهت آموزش سیستم فراخوانی کنم و هزینه من کاهش خواهد یافت. من اخیرا در کلاس های متفرقه این سیستم نیز شرکت کرده ام و و خرسند هستم که سایر دانشپذیران نیز احساسی مشابه با من دارند.

برای صنایع غذایی نیسین بسیار حائز اهمیت است که بطور لحظه ای آگاه باشند چه دسته از محصولات آنها در چه مناطقی در حال توزیع و فروش است. آنها با بهرگیری از سیستم هوش تجاری تارگیت نه تنها بر این مهم فائق آمدند، بلکه اکنون می توانند روندهای بازار خود را برای ماه ها، فصل ها، و سال های آینده مورد پیش بینی قرار دهند. آقای روبن اضافه میکند: پیش از خرید سیستم هوش تجاری تارگیت، تحقیق گسترده ای از سایر عرضه کنندگان سیستم هوش تجاری انجام دادیم اما یا استفاده از آنان پیچیده و سخت بودند و یا هزینه بسیار بالاتری را بهمراه داشت.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید