4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: گروه فارچ پلاست دانمارک

توصیف کلی:

گروه فاچ پلاست یکی از برترین گروه های بسته بندی مواد غذایی در قاره اروپا است. این گروه با سهم بازار ۸۰% و فروش تقریبا ۱۰۰ میلیون دلار در کشور دانمارک واقع شده است.

مشاهده وب سایت گروه فارچ پلاست در کشور دانمارک

توصیف گروه فارچ پلاست و مدیر بازرگانی آن از نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

گروه فارچ پلاست از سیستم هوش تجاری تارگیت بمنظور تحلیل داده های فروش، عملیات عرضه، کنترل کیفیت و حقوق و دستمزد استفاده می کند، اما بیشترین بهره برداری آن از سیستم، بهره گیری برای واحد پخش است. مدیر بازرگانی این گروه ، آقای نایلز می گوید: سیستم تارگیت بعنوان ابزاری کلیدی جهت افزایش بهروری مورد استفاده قرار گرفته است. او می افزاید: هنگامیکه بحث بر سر فرایند پخش است، بسیار حائز اهمیت است تا از سیستمی استفاده گردد که اجازه تصمیم گیری بهینه براساس تحلیل صحیح داده ها را به شما بدهد و داده های سیستم تارگیت بطور روزانه بروز می گردد و امکان می دهد تا بتوانیم سریعا به تغییرات و نوسانات محیطی پاسخ دهیم و نتیجتا در برابر بحران ها قویتر باشیم.

همکنون تقریبا ۱۰۰ نفر از نیرو های سازمان از سیستم تارگیت جهت تهیه تحلیل و گزارش بهرمند می شوند. قابلیت جالب سیستم هوش تجاری که به ما امکان می دهد بطور آنلاین به سیستم مرتبط شویم حائز اهمیت است زیرا نیروهای فروش ما که در سراسر اروپا در حال سفر هستند می توانند از سیستم و ویژگی های آن استفاده کنند.

ما پیش از بهرگیری از سیستم هوش تجاری تارگیت تحقیق فراوانی از عرضه کنندگان سیستم های هوش تجاری در اروپا انجام دادیم اما تنها تارگیت بود که تمامی ضوابط ما را بهمراه داشت مانند: انعطاف پذیری، سهولت استفاده، و توانایی اتصال به انواع پایگاه داده و سیستم موجود در سازمان.

پیش از پیاده سازی سیستم جدید مشکل مدیران گروه ما آن نبود که دسترسی به داده های پخش نداشته باشیم بلکه معنی دار کردن داده هایی که در میان چندین سیستم موجود پراکنده شده بود کاری دشوار بود. در ابتدا از مشاورانی بهره بردیم تا داده های پراکنده را در سیستم مایکروسافت اکسس قرار دهند اما بسیار کند عمل می کرد و آنچنان که باید پویایی نداشت. همچنین قادر نبودیم تا خودمان گزارشات را تهیه و طراحی کنیم.

رقابت در بازار بسته بندی صنایع غذایی بسیار بالا است و هزینه مواد اولیه وابستگی فراوانی به قیمت نفت داشته و در نتیجه از نواسان بالایی برخوردار است. از طرف دیگر مشتریان نیز پیوسته تقاضای طراحی های نوآورانه را می کنند و از شما می خواهند تا بر کیفیت محصولات در زنجیره عرضه پیوسته نظارت داشته باشید. از این نظر است که بهروری و کنترل بلحظه آن از اهمیت بالایی برخوردار است و سیستم هوش تجاری تارگیت این امکان را فراهم کرده تا میزان بهروری سازمان خود را بطور لحظه ای با استفاده از داشبورد مدیریتی این سیستم رهگیری کنیم.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید