4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: گروه کلی تراکتور امریکا

توصیف کلی:

گروه تولیدی کلی تراکتور یکی از برترین ها در حوزه تولید ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی است و از سال ۱۹۹۳ مشغول به فعالیت جهانی در این حوزه می باشد.

مشاهده وب سایت گروه کارخانجات کلی تراکتور CAT

توصیف گروه تولیدی کلی تراکتور و مدیر تولید آن از بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

برای گروه تولیدی کلی تراکتور، افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و سوددهی از جمله دغدغه هایی هستند که مورد توجه قرار گرفته اند.

مدیر تولید این گروه تولیدی می گوید: سیستم هوش تجاری تارگیت ما را قادر ساخته تا از نقاط ضعف خود مانند خطوط تولید محصولی که سودده نیستند و یا آنهایی که نیاز به هزینه بالاتر تعمیرات لوازم یدکی دارند، آگاه باشیم. او اضافه می کند: این سیستم باعث شده تا مدیریت بتواند در زمان مناسب از هزینه های اضافی که در برخی خطوط تولید رخ می دهند و یا زمانیکه می بایست برخی از خطوط را ترکیب کنیم آگاه گردیم و در نتیجه نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهیم.

یک ابزار حیاتی

اکنون تمامی واحدهای سازمانی گروه تولیدی ما وابسته به سیستم هوش تجاری تارگیت شده اند تا بتوانند روندهای کسب و کار را تحت نظر داشته و فرایند تصمیم گیری را تسهیل نمایند. سیستم تارگیت ابزاری است که در مجموعه ما برای تهیه گزارشات عملیاتی مورد استفاده قرار می گیرد و بسته به دغدغه های هریک از مدیران مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مدیران ما مسئول انبار های ماشین آلات یا واحد های سازمانی هستند و همکنون می توانند نتایج عملیاتی خود را بسته به معیارهای تعریف شده برای سیستم تارگیت بطور لحظه ای تحت نظر داشته باشند بدون آنکه مانند گذشته زمان فراوانی را برای ترکیب کردن منابع داده های مختلف موجود در سازمان، صرف کنند. بعنوان مثال، مدیری که مسئولیت انبارهای ماشین آلات وست پالم و اف تی مایرز را برعهده دارد، اکنون قادر است تا بسادگی گزارشات عملیاتی ترکیبی تهیه کند و یا هریک را به تنهایی با استفاده از تغییر معیار سیستم تارگیت، مورد نظارت و تحلیل قرار دهد.

داده ها در سیستم تارگیت بشکلی تنظیم شده تا بطور روزانه بروز رسانی شوند که مدیریت را قادر می سازد تا روندهای عملیاتی را بطور روزانه و یا هفتگی مورد نظارت و تحلیل قرار دهد بجای آنکه مانند گذشته یک ماه منتظر باشد تا گزارش تحلیلی، عملیاتی خود را در اختیار داشته باشد. علاوه بر گزارشات عملیاتی، ما اکنون قادر هستیم تا با استفاده از سیستم تارگیت شاخص های کلیدی عملکرد را که برای مدیران کارخانه نقشی حیاتی دارند، بشکل داشبوردهای مدیریتی در اختیار داشته باشیم.

پیش بینی تقاضا و زمان تحویل محصول به مشتری

هنگامیکه استفاده از برخی تجهیزات از حد تعیین شده بیشتر گردد، تنظیم کرده ایم تا سیستم تارگیت سیگنالی به مدیریت ارسال کند تا اقدام لازم از طرف آنان صورت گیرد. بدلیل اینکه اکنون اطلاعات بطور لحظه ای بروز می گردند می توانیم از این قابلیت استفاده کنیم و در برابر تغییرات ناگهانی از این قبیل آماده باشیم و بموقع عکس العمل نشان دهیم.

در زمانیکه نوسانات و محدودیت ها از طرف جامعه به کارخانه ما وارد می شود و ما را با چالش روبرو می کند، مدیریت انبار و موجودی آن از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد. سیستم تارگیت به ما کمک می کند تا بطور لحظه ای سطح موجودی انبار را رهگیری کنیم و همیشه با استفاده از قابلیت پیش بینی این سیستم، میزان تقاضا را پیش بینی نموده و در نتیجه سطح موجودی انبار خود را بطور صحیح مدیریت نماییم.

همکنون مدیران ما از سیستم تارگیت بمنظور رهگیری لحظه ای میزان عملکرد کارخانه بهرمند هستند. سیستم مذکور اکنون به مدیریت ما این امکان را می دهد تا زمان بیشتری جهت تصمیم گیری داشته باشد تا آنکه زمان اندک خود را صرف جمع آوری داده ها از منابع مختلف نماید. بسادگی بگویم: همکنون با استفاده از این سیستم پاسخ به سوالات مدیران با چند کلیل روی رایانه آنها امکانپذیر گردیده است.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید