4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعات موردی هوش تجاری BI: گروه اس بی اس دانمارک

توصیف کلی:

گروه تولیدی اس بی اس یکی از گروه های تولیدی پیشرو در قاره اروپا است که به تولید لنت ترمز برای اتوموبیل و موتورسیکلت و همچنین خودروهای صنعتی می پردازد.

مشاهده وب سایت گروه تولیدی اس بی اس در کشور دانمارک

توصیف گروه تولیدی اس بی اس و مدیر مالی آن در مورد نتایج پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت

گروه تولیدی اس بی اس بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان لنت ترمز برای اتومبیل و خودرو، بدلیل استفاده از سیستم هوش تجاری تارگیت جهت تحلیل و گزارش، زمانی زیادی را ذخیره می کند. مدیر مالی این گروه تولیدی، آقای کارستن می گوید: ما قبلا گزارشات را بطور هفتگی تهیه می کردیم که جزئیات جامعی نیز در اختیار ما قرار نمی داد. اما اکنون قادر هستیم تا در هر زمان و تا هر سطحی از جزئیات، به تحلیل داده های سازمانمان بپردازیم زیرا اطلاعات در هر لحظه بروز هستند. خیلی زیباست که در هر لحظه بتوانید نبض سازمان خود را احساس کنید. نیروهای انسانی ما نیز بطور بروز اطلاعاتی را که جهت انجام کارهای روزانه شان نیاز دارند، در اختیار دارند.

واحد فروش ما از تارگیت جهت تحلیل سفارشات، مشتریان، و فرصت های بازار استفاده می کند و این توانایی را به ما می دهد تا بررسی کنیم آیا سفارش یک مشتری برایمان سودآور است یا خیر و به چه میزان؟ نیروهای فروش ما براحتی با اطلاعات بروز در مورد مشتری مجهز هستند و هنگام ملاقات با او از تمامی جوانب کار آگاهی دارند. حتی هنگامیکه مشتری را ملاقات می کنند قادر خواهند بود تا داده ها و نتایج فروش مربوط به او را در اختیارش قرار دهند. جهت ارائه اطلاعات در جلسه ای که با مشتری دارند می توانند در همان جلسه و در مدت چند دقیقه هر تحلیلی را که مورد نیاز مشتری باشد، تهیه کنند و مانند قبل نیازی به تهیه تحلیل ها و گزارشات در ساعت های پیش از جلسه نیست، با این فرض که نیروهای فروش بدانند تحلیل مشتری در جلسه چه خواهد بود.

اکنون با استفاده از سیستم هوش تجاری تارگیت قادر هستیم تا براساس تنوع بالای محصولی که داریم، تنها با چند کلیک، انحراف معیار و تغییرات محصول نسبت به استانداردهایی که پیشتر برای سیستم تعریف نموده ایم را مورد ارزیابی قرار دهیم. حتی می توانیم انحراف معیارها و تغییراتی را که در ارتباط با خرید و تولید هستند را ملاحظه کنیم و حتی با استفاده از قابلیت نفوذ به درون داده های این سیستم بتوانیم انحراف معیارها و تغییرات در گروه های محصول و تعداد کالا را ملاحظه کنیم.

تصویری جامع تنها با چند کلیک

برای گروه تولیدی ما قابلیت تارگیت که امکان تحلیل هزینه های گذشته سازمان بهمراه انحراف معیار و تغییرات هزینه را در هر لحظه در اختیار ما قرار می دهد از اهمیت بالایی برخودار است. این فرایند در گذشته زمان بالایی را می گرفت و از پیچیدگی خاصی برخوردار بود، بخصوص اگر تهیه انحراف معیارهای بزرگ با جزئیات بیشتر را مد نظر داشتیم. بهمین دلیل بود که بدنبال سیستمی رفتیم تا این قابلیت را در اختیار ما قرار دهد. سیستمی که بتوانیم از آن برای تحلیل اطلاعاتی که سیستم قبلی ما یعنی مایکروسافت داینامیک و ای آر پی و سیستم حسابداری و مالی در اختیار ما می گذارد داشته باشیم. اینجا بود که سیستم هوش تجاری تارگیت به یاری ما آمد.

تارگیت توانست با داده هایی که از سیستم های موجود ما بدست می آمد، تطبیق یابد یعنی با مایکروسافت داینامیکس و سیستم حسابداری و مالی. هدف اصلی ما در استفاده از سیستم هوش تجاری تارگیت داشتن تصویری جامع در هر لحظه از کسب و کار خود و در نتیجه اتخاذ تصمیمات بهینه است.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید