4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: گروه نورسک نروژ

توصیف کلی:

گروه تولیدی نورسک در سال ۲۰۰۶ میلادی تاسیس گردید و ترکیبی از دو شرکت بزرگ تجاری دی ال اف و دی ام اف است و در حوزه تولید پالت های ساختمانی فعالیت دارد.

مشاهده وب سایت گروه تولیدی نورسک در کشور نروژ

توصیف گروه تولیدی نورسک و مدیر فناوری اطلاعات و توسعه بازرگانی آن در مورد نتایج بهره مندی از سیستم هوش تجاری تارگیت

سیستم هوش تجاری تارگیت ما را در تهیه گزارشات مدیریتی و همچنین گزارشات بلحظه مورد استفاده در واحدهای مالی و عملیات عرضه یاری می رساند. آقای رمانیچ، مدیر فناوری اطلاعات و توسعه بازرگانی این گروه تولیدی می گوید: ما اکنون منابع اندکی را جهت تهیه گزارشات و تحلیل ها نسبت به گذشته مورد استفاده قرار می دهیم. تمامی گزارشاتی که برای مشتریان تهیه می کنیم بطور اتوماتیک توسط سیستم تارگیت بطور هفتگی برای مشتریان تهیه و ارسال می گردد. اکنون قادر هستیم تا تصمیمات صحیح در گروه تولیدی خود اتخاذ کنیم که هزینه بسیار کمتری را بخصوص هنگام فروش پالت های ساختمانی اضافه مهیا کرده است. بعنوان مثال، ما کاهش هزینه ای معادل با هزینه حقوق یک نیروی انسانی ارشد را با استفاده سیستم گزارش دهی اتوماتیک تارگیت برای مشتریان ذخیره کرده ایم. از طرف دیگر نیز مشتریان ما در تحقیقی که از آنان انجام دادیم، از این سیستم ارسال اتوماتیک گزارشات رضایت بیشتری دارند.

استفاده از سیستم هوش تجاری تارگیت هم برای سازمان ما بطور کل و هم برای خود نیروهای انسانی سازمان که از آن استفاده می کنند نیز بهینه است. بدلیل سهولت استفاده از این سیستم، تیم مدیریت در فواصل زمانی منظم، خود اقدام به تهیه تحلیل های مورد نیازشان تنها با چند کلیلک می کنند. نیروهای انسانی واحد عملیات عرضه و مالی نیز زمان بسیار کمتری را صرف تهیه تحلیل های مورد نیاز خود می کنند و در عوض بیشتر زمان خود را صرف راه حل ها و ارائه آن ها به مدیریت می نمایند.

کاهش هزینه ای که امروز گروه تولیدی ما با بهره گیری از سیستم تارگیت بدست آورده حائز اهمیت است زیرا هم سازمان با کارآمدی بیشتری کار می کند و هم مشتریان ما نسبت به گذشته از رضایت بیشتری برخوردار هستند. ما در نظر داریم تا در آینده نزدیک از قابلیت آنلاین سیستم تارگیت استفاده کینیم تا مشتریان بتوانند با اتصال به آن از محل کار خودشان، اقدام به تهیه گزارشات به دلخواه خود بنمایند.

نیاز ما به سیستم هوش تجاری آشکار شده بود

اگر در روتین کسب و کارتان باشد تا اقدام به یافتن برخی از راه حل ها با مشارکت مشتریان خود کنید، بررسی و شناسایی مشکلات و گزارش دهی منظم به مشتریانتان از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد. این همان دلیلی بود که ما را واداشت تا در خرید سیستم هوش تجاری سرمایه گذاری کنیم و اجازه دهیم تا خود سیستم اقدام به تهیه گزارش بنماید و برای مشتریان مورد نظر ما بطور اتوماتیک ارسال نماید.

ما از سیستم مایکروسافت داینامیکس برای مدیریت فرایندهایمان استفاده می کنیم که سیستم تارگیت توانست با داده هایی که از آن سیستم بدست می آید یکپارچه شده و تحلیل داده را برای ما مقدور سازد. مطلب ارزشمندی دیگری که برای ما جالب بود، پیاده سازی سریع سیستم هوش تجاری و همچنین آموزش کوتاه مدت و اثربخش آن برای مدیریت و نیروهایی بود که قرار بود از این سیستم استفاده کنند. معمولا هزینه های سیستم های آی تی در طول مسیر پیاده سازی آنها، افزایش میابد. اما پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت تنها دو هفته بطول انجامید که تحلیل سازمان توسط تحلیلگران تارگیت نیز شامل این مدت میشد. همچنین ما بدنبال سیستمی بودیم که در مدت چند دقیقه هر تحلیلی را که می خواهیم در اختیار ما قرار دهد و بتواند با حجم بالای داده ها بخوبی دست و پنجه نرم کند. اکنون سیستم تارگیت این فعالیت ها را برای ما انجام می دهد.

برای ما واسط کاربری و یا سیستمی که کار با آن ساده باشد بسیار حائز اهمیت است. هر نیروی انسانی در سازمان ما که انتخابش می کنیم و با هر سطحی از سواد و تخصص که باشد باید بتواند تحلیل های جدید در هر زمان که بخواهد بسازد و همچنین در تحلیل هایی که قبلا ساخته نیز تغییرات دلخواه خود را انجام دهد. تمامی نیروهای انسانی ما که برای استفاده از سیستم انتخاب شده اند، اکنون قادر هستند تمامی این نیازها را با سیستم تارگیت بدرستی بانجام رسانند. در پایان آنکه هزینه سیستم تارگیت در مقایسه با سایر ارائه دهندگان سیستم هوش تجاری در اروپا و آمریکا منطقی است.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید