4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: گروه ای بی اس هلند

توصیف کلی کارخانه:

گروه تولیدی ای بی اس از سال ۱۹۷۸ میلادی در حوزه تولید لنت خودرو در جهان شناخته شده است و با در اختیار داشتن ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸ با بازار هدف کشورهای اروپایی در حال فعالیت بوده است.

مشاهده وب سایت گروه تولیدی ای بی اس در کشور هلند

توصیف گروه تولیدی ای بی اس و مدیر بازاریابی آن در مورد نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

افزایش ۳ درصدی فروش حتی با سطح موجودی انبار پایینتر

با تنها یک ماه پس از پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت، اثرات مثبت آن در گروه تولیدی ما نمایان شده و سطح اضافه موجودی انبار کاهش یافته و هنوز نیز در حال کاهش است. میزان کاهش موجودی انبار به ۲۰% رسیده و از طرف دیگر میزان گردش موجودی انبار نیز از ۲ بار در سال به ۳ بار رسیده است که به معنای افزایش فروش بمیزان ۳۳ درصد با موجودی انبار کمتر است.

اکنون این گروه تولیدی در نظر دارد تا سطح موجودی انبار نامتوازن خود را بهینه تر نماید و تقریبا تمامی موجودی انبار اضافه در نیمه سال ۲۰۰۹ حذف گردیده است. مدیر بازارایابی این گروه تولیدی، آقای متس می گوید: اکنون به این باور رسیده ایم که بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت در حوزه عملیات منجر شده تا واحد تدارکات ما مسئولیت خود را با کارآمدی بیشتری بانجام رساند و گروه ما در کل نیز در کسب وکار خود موفقتر باشد.

استفاده از هر دو سیستم هوش تجاری سنتی و عملیاتی

سیستم هوش تجاری سنتی که قبلا از آن استفاده می کردیم، گروه مدیریت ما را در تصمیم گیری براساس درآمد و عملکرد، سطح موجودی انبار، و عملکرد تحویل کالا یاری می رساند. آقای متس در این ارتباط می گوید: در آن زمان ما با سطح بالای موجودی انبار و چرخش پایین موجودی انبار روبرو بودیم. از آنجاییکه گروه تولیدی ای بی اس از سیستم ای آر پی جهت دریافت پیشنهاد خرید از سیستم استفاده می نمود، واحد خرید نیاز به اطلاعات خارجی داشت تا بتواند پیشنهادات خرید سیستم ای آر پی را اعتبار دهی کند.

سیستم هوش تجاری تارگیت با چند واحد سازمانی مانند فروش و تدارکات آمیخته شد. بعنوان مثال، هریک از سفارشات خرید با اهمیت با استفاده از گزارشات سیستم، مورد کنترل و اعتبار دهی قرار گرفت و عملکرد فروشنده نیز در دوره های زمانی منظم با عرضه کنندگان مورد بحث و میزان دهی قرار داده شد. در این ارتباط قابلیت عامل هوشمند سیستم تارگیت جهت هشدار خرید های مهمتر، بکار گرفته شد.

براساس نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت و اثرات ارزشمند آن بر واحد های سازمانی ما که از آن استفاده می کنند و همچنین افزایش عملکرد کلی کارخانه، در آن فکر هستیم تا از این سیستم در سایر واحد های سازمانی خود نیز بهره گیریم.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید