4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: گروه وندپوت بلژیک

توصیف کلی:

گروه وندپوت دارای دو دسته خط تولید است که در فاصله جغرافیایی با یکدیگر قرار دارند: اول خط تولید مواد شوینده و دیگری تولیدی صنایع نفت. این گروه تولیدی دارای ایزو ۱۴۰۰۱ نیز می باشد.

مشاهده وب سایت گروه تولیدی وندپوت در کشور بلژیک

توصیف گروه تولیدی وندپوت و مدیر بخش تولید مواد شوینده آن از نتایج بهره مندی از سیست مهوش تجاری تارگیت

مدیر بخش تولید مواد شوینده گروه تولیدی وندپوت می گوید: استفاده از سیستم هوش تجاری تارگیت در یک گروه تولیدی، مانند داشتن جی پی اس در جنگل است. این سیستم به ما کمک می کند تا مسیر خود را از میان انبوهی از داده های کارخانه پیدا کنیم و همان داده ها را به اطلاعات ارزشمند استراتژیک تبدیل کنیم.

ما از این سیستم بطور روزانه برای واحد های فروش، خرید، مالی، و انبار استفاده می کنیم و قصد داریم تا پیش از پایان سال از این سیستم برای عملیات عرضه و خط تولید نیز استفاده کنیم تا در هر لحظه نگرشی جامع بر تمامی فعالیت های خود داشته باشیم.

ما در ابتدا از سیستم مایکروسافت داینامیکس برای اتوماسیون فرایندهای کاری خود استفاده می کردیم و از قابلیت هوش تجاری که بعنوان یک ویژگی درون آن بود استفاده میکردیم، اما رضایت کافی از آن نداشتیم. هنگامیکه تصمیم گرفتیم تا از سیستم تارگیت استفاده کنیم، به ما پیشنهاد شد تا یک انبار داده تهیه کنیم و تمامی داده های ذخیره شده در سیستم موجود را در آن قرار دهیم تا سیستم تارگیت بتواند بطور لحظه ای و بروز داده های درخواستی را از آن انبار داده استخراج کند و پاسخ سوالات تحلیلی و پیش بینی مدیران ما را پاسخ دهد.

استفاده از این سیستم موجب گردید تا گروه مدیریتی ما اقدام به تهیه اطلاعات بودجه در فواصل منظم نماید تا بتواند از آن برای مقایسه بودجه (درآمد تخمینی) و فروش حقیقی در هر لحظه با استفاده از داشبوردهای مدیریتی سیستم تارگیت، استفاده کند. این سیستم بسادگی با سیستم مدیریت فرایندهای ما یعنی مایکروسافت داینامیکس و اس کیوال سرور، یکپارچه گردید و نظم جالبی را به سیستم های موجود و اطلاعات کارخانه داد که اساس کار اس کیو ال سرور قرار گرفت.

در ابتدای امر از سیستم تارگیت برای برخی از افراد در واحد فروش استفاده کردیم که استقبال آنان موجب گردید تا از این سیستم در حال حاضر تقریبا برای تمامی واحد های کارخانه بهره گیریم.

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید