4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

مطالعه موردی هوش تجاری BI: لینده گاز کشور ترکیه (Linde Gaz)

توصیف کلی:

گروه لینده گاز از جمله سازمان های مهندسی ترکیه و سودآور با فعالیت در سطح جهانی است که تولید و عرضه کننده گازهای صنعتی در سطح جهانی است. محصولات این گروه را می توان در سایر تولیدات ۱۰۰ کشور جهان مشاهده کرد.

مشاهده وب سایت گروه لینده در کشور ترکیه

توصیف گروه لینده و مدیر خدمات اطلاعات آن از نتایج بهره گیری از سیستم هوش تجاری تارگیت

اکنون گروه لینده گاز با پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت قادر است تا گزارشات تحلیلی خود را سریعتر از پیش تهیه و در اختیار مدیران و نیروهای انسانی خود قرار دهد. آنها حتی قادر هستند تا در حین جلسات هیات مدیره، اطلاعات دلخواه خود را با استفاده از سیستم جدید به گزارشات اضافه کنند تا براساس سناریوهای مدیران و شرکت کنندگان در جلسه، نتایج مختلف را روی گزارشات تهیه شده بطور بلحظه و بروز مشاهده کرده و مورد تحلیل قرار دهند. این قابلیت به مدیران و کارشناسان ما این امکان را داده تا تصمیمات بهینه تر و با سرعت بیشتر اتخاذ کنیم.

اکنون علاوه بر هیات مدیره و با بهرگیری از سیستم هوش تجاری تارگیت، واحدهای فروش، حسابداری و مالی، و بازاریابی ما نیز قادر هستند تا از این ویژگی سیستم جدید بهرمند شوند.

بگفته آقای اوگان آزپینار که مدیر خدمات اطلاعات گروه لینده گاز است، اگر از داده های انباشته شده در سازمان استفاده نکنیم، آن اطلاعات ارزشی نخواهند داشت. بگفته یکی از مدیران سازمان آقای سلکاک توزان، پیش از پیاده سازی سیستم هوش تجاری تارگیت، گزارشات سازمان تنها توسط یک فرد یا یک واحد سازمانی انجام می شد اما اکنون هریک از ما مدیران می توانیم گزارشات دلخواه خود را در کسری از زمان بطور بلحظه و بروز حتی هنگامیکه خارج از سازمان و در منزل هستیم نیز از طریق اینترنت تهیه کنیم و مورد تحلیل قرار دهیم. در حقیقت دیگر نیازی به ارائه گزارشات از سوی فرد یا واحد دیگری نداریم و همین قابلیت به تنهایی توانسته ما را وابسته به سیستم هوش تجاری تارگیت نماید.

در گذشته سازمان ما انبوهی از داده های خام از فعالیت های گذشته خود را انباشته کرده بود و حقیقتا امکان تحلیل بهینه آنان از طریق سیستم های قبلی امکانپذیر نبود و هر ماه در جلسات مدیران و کارشناسان سازمان، زمان فروانی جهت بازیابی و تحلیل اطلاعات خام سازمان صرف می شد. بدتر آنکه اگر قرار بود تا دسته داده های جدیدی به گزارشی که تهیه آن زمان زیادی برده بود، اضافه گردد می بایست تمامی گزارش را از ابتدا تهیه می کردیم. حتی اگر گزارشی که دسته داده های جدید به آن اضافه میشد نیز تهیه می گردید، بازهم داده ها تغییر می کرد زیرا داده ها چه داده های حسابداری فروش باشد، چه حسابداری انبار، پیوسته تغییر می کرد و گزارش، دیگر کاربری خود را نداشت. به بیان ساده، تحلیل اطلاعات بسیار زمانبر و پیچیده بود.

همکنون با هزینه زمانی بسیار کمتر، گزارشات با داده های بلحظه و بروز و همچنین سهولت تهیه آن که نیاز به تخصص خاصی ندارد در اختیار هریک از مدیران و کارشناسان سازمان با هر سطحی از تخصص فنی قرار دارد. گروه ما از فقدان یک سیستم هوش تجاری آسیب دیده بود. سیستم هوش تجاری ای که انعطاف پذیر، بلحظه، قابل اعتماد، قابل ویرایش، و سریع، بوده و استفاده از آن آسان باشد. چنین ویژگی هایی را در سیستم هوش تجاری تارگیت یافتیم و همکنون از آن بهرمند شده ایم.

نمونه گزارشات بلحظه ای که از سیستم هوش تجاری تارگیت تهیه می کنیم:

۱- گزارشات فروش: فروش حقیقی، فروش پیش بینی شده، مقایسه های داده های اخیر و داده های تاریخی براساس محصول و مشتری، مصارف، و تحلیل منطقه ای.

۲- گزارشات مالی: سود، جریان های نقدی.

۳- گزارشات ارتباط با مشتری: تحلیل نمایندگی های فروش، تحلیل بازاریابی.

۴- گزارشات تدارکات: تحلیل هزینه، تحلیل خرید.

۵- گزارشات عملیات عرضه: تحلیل هزینه توزیع، تحلیل حمل و نقل.

 

 

جهت بازگشت به صفحه اصلی مطالعات موردی هوش تجاری BI، کلیک کنید