4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

تحلیل وضعیت کنونی سازمان از طریق داشبوردهای مدیریتی Dashboard با هوش تجاری BI:

سیستم هوش تجاری تارگیت، مدیریت و کارشناسان ارشد سازمان را در تحلیل وضعیت کنونی سازمان و مدیریت عملکرد سازمان، یاری می رساند که یکی از ابزارهای آن، داشبوردهای مدیریتی است:

  • داشبوردهای مدیریتی

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، شش گیج در قالب یک داشبورد مدیریتی برای سازمان مورد مثال تهیه شده است که بطور بلحظه و بروز، همانند داشبورد خودروی مدیران که میزان سرعت خودرو، میزان بنزین مصرفی، میزان دور موتور و مانند آن را نشان می دهد، موارد زیر را بشکل بلحظه و بروز نشان می دهد: درآمد، هزینه، سود، بازده فروش، تعداد واحد فروش رفته، و حاشیه سود.

پیش از پیاده سازی سیستم در سازمان، تحلیلگران اقدام به تحلیل سازمان می پردازند که در بخشی از این فرایند تحلیل، دغدغه های مدیران و کارشناسان ارشد سازمان برای تهیه نوع داشبوردها مشخص می گردد. تحلیلگران از داشبوردهای مدیریتی جهت مدیریت عملکرد سازمان استفاده می کنند که در حقیقت مقایسه لحظه ای معیارهای واقعی عملکرد و اهدافی است که پیشتر توسط مدیران و کارشناسان سازمان تعریف شده اند. متدلوژی مورد استفاده در مدیریت عملکرد سازمان در قالب داشبوردهای مدیریتی در حقیقت کارت امتیاز متوازن یا BSC است.

یکی از مباحثی که دانشپذیران پس از پایان MBA و Mini-MBA با گرایش هوش تجاری که توسط آکادمی اندیش سیستم برگزار می گردد فرا خواهند گرفت، چگونگی تحلیل سازمان بعنوان یک تحلیلگر سیستم خواهد بود.

جهت بازگشت به صفحه ویژگی ها، کلیک کنید

جهت مشاهده ویدئوی تعریف فناوری هوش تجاری BI، کلیک کنید

جهت مشاهده معرفی MBA با گرایش هوش تجاری (BI) در قالب فایل تصویری، کلیک کنید