4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

تحلیل وضعیت کنونی سازمان از طریق گراف ها و نقشه های تحلیلی با هوش تجاری BI:

سیستم هوش تجاری تارگیت، مدیریت و کارشناسان ارشد سازمان را در تحلیل وضعیت کنونی سازمان آنان، یاری می رساند که یکی از ابزارهای آن، گراف ها و نقشه های تحلیلی است:

  • گراف ها و نقشه های تحلیلی:

علاوه بر داشبوردهای مدیریتی که پیشتر به آنان اشاره شد، مدیران و کارشناسان ارشد سازمان ها می توانند از جداول و گراف های سیستم هوش تجاری تارگیت نیز جهت تحلیل بلحظه و بروز سازمان خود استفاده نمایند. در تصویر زیر تحلیلی از یک سازمان مورد مثال را مشاهده می کنید که در سمت چپ، درآمد سازمان در حال حاضر، در سمت راست، درآمد سازمان نسبت به هر یک از محصولات، و در پایین نیز درآمد و سود سازمان نسبت به گروه های مشتریان نشان داده شده است. مقادیری که در هر یک از این زیر تحلیل ها نشان داده شده، بطور لحظه ای تغییر می کنند و مدیران و کارشناسان ارشد این سازمان را در مدیریت و تصمیم گیری اثربخش و کارآمد براساس داده های بروز و بلحظه سازمان خود، یاری می رسانند.

تصویر زیر یک تحلیل دیگر را از سازمان مورد مثال نشان می دهد که در سمت چپ، تعداد واحد فروش رفته سازمان نسبت به گرو های مشتریان، در سمت راست، تعداد واحد فروش رفته نسبت به هریک از محصولات، و در پایین نیز تعداد واحد فروش رفته و درآمد را نسبت به هریک از محصولات نشان می دهد.

یکی دیگر از مباحثی که دانشپذیران پس از پایان MBA و Mini-MBA با گرایش هوش تجاری که توسط آکادمی اندیش سیستم برگزار می گردد فرا خواهند گرفت، چگونگی ساختن تحلیل ها است که در نهایت مدیریت سازمان ها روزانه از آنان استفاده خواهند کرد.

جهت بازگشت به صفحه ویژگی ها، کلیک کنید

جهت مشاهده ویدئوی تعریف فناوری هوش تجاری BI، کلیک کنید

جهت مشاهده معرفی MBA با گرایش هوش تجاری (BI) در قالب فایل تصویری، کلیک کنید