4 اردیبهشت 1396
آکادمی اندیش سیستم: دبیرخانه دائمی کنفرانس هوش تجاری ایران و برگزارکننده MBA و DBA با گرایش هوش تجاری BI

درباره گارتنر

گروه گارتنر (Gartner)، یک مؤسسه تحقیقاتی در حوزه فناوری اطلاعات است که در سال 1979 توسط گیدون گارتنر در شهر استامفورد ایالات متحده تأسیس گردید. این کمپانی از سال 2002 به گارتنر موسوم گردید و تحقیقاتی که از همان ابتدا از سوی این گروه صورت گرفت بسیار مورد توجه مدیران ارشد اطلاعات و نیز رهبران ارشد فناوری اطلاعات در سازمان‌هایی از قبیل کارگزاری‌های دولتی، شرکت ‌های مخابراتی، مؤسسات خدماتی حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری قرار گرفت.

کمپانی های بزرگ، کارگزاری‌های دولتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات و جامعه سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری اطلاعات از جمله مشتریان عمده گارتنر محسوب می‌شوند، بطوریکه گارتنر شریکی باارزش برای مشتریان 12,400 شرکت متفاوت قلمداد می‌گردد. حوزه فعالیت گارتنر به سه بخش اصلی تحقیق، برنامه‌های اجرایی و مشاوره تقسیم می‌گردد که توسط 5,300 عضو شامل 1,280 تحلیلگر، مشاور و مشتری در 85 کشور دنیا انجام می‌گیرد. گارتنر از طریق اطلاعاتی که از سه بخش فوق بدست می‌آورد، حوزه‌های فناوری هر کسب وکاری را تحلیل و تفسیر می‌کند. در سال 2011 این شرکت درآمدی بالغ بر 1.468 بیلیون دلار و نیز سود خالصی معادل 136.9 میلیون دلار کسب کرده است.

گارتنر هر ساله گزارشی از رتبه بندی شرکت های معتبر و جهانی که ارائه دهنده سیستم های هوش تجاری هستند، ارائه می کند تا متقاضیان این سیستم ها بتوانند براساس نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جهت ملاحظه وب سایت گارتنر، کلیک کنید

جهت ملاحظه ارزیابی سال 2011 گارتنر از ارائه کنندگان سیستم هوش تجاری، کلیک کنید

پیش بینی با داده کاوی Data Mining در هوش تجاری BI (پیش بینی آینده سازمان):

سیستم هوش تجاری تارگیت، مدیریت و کارشناسان ارشد سازمان ها را در پیش بینی آینده سازمان آنان، یاری می رساند که یکی از ابزارهای انجام آن، داده کاوی است:

  • پیش بینی از طریق داده کاوی

روش دیگر جهت پیش بینی آینده در سیستم هوش تجاری تارگیت، استفاده از تکنیک داده کاوی است. سیستم با استفاده از این تکنیک و الگوریتم های پیچیده آن، به درون داده های تاریخی سازمان رفته و رفتارهای مشابهی که درون این داده ها در طول زمان و برای چند بار اتفاق افتاده را شناسایی می کند و آن رفتارها را اساسی برای پیش بینی آینده سازمان قرار می دهد. بعنوان مثال، همانطور که در شکل زیر ملاحظه می کنید، مدیر سازمان مورد مثال، از سیستم هوش تجاری تارگیت تنها با چند کلیک خواسته تا پیش بینی از درآمد سازمان او داشته باشد. در سمت راست – بالای شکل زیر سیستم پاسخ داده که: اگر میزان هزینه سازمان ۱۵% کاهش یابد و از طرف دیگر نسبت اختلاف درآمد سازمان نیز ۱۵% کاهش داشته باشد، انتظار می رود تا با ضریب اطمینان ۸۲%، میزان درآمد سازمان تا سه ماه آینده به میزان ۱۵% افزایش یابد. سیستم بمنظور بیان منطق و دلیل پیش بینی خود نیز سه گراف در وسط شکل زیر به مدیریت عرضه کرده تا او بتواند پیش بینی ارائه شده را مورد تحلیل و بررسی بیشتر قرار دهد.

مدیریت می تواند پیش بینی های متنوعی مانند شکل زیر را در هر لحظه تهیه نماید، مثلا در مورد سود خالص، بازده فروش، و تعداد واحد فروش رفته سازمان و مانند آن.

یکی از مباحثی که دانشپذیران پس از پایان MBA و Mini-MBA با گرایش هوش تجاری که توسط آکادمی اندیش سیستم برگزار می گردد فرا خواهند گرفت، چگونگی تحلیل آینده سازمان از طریق داده کاوی خواهد بود.

 

جهت بازگشت به صفحه ویژگی ها، کلیک کنید

جهت مشاهده ویدئوی تعریف فناوری هوش تجاری BI، کلیک کنید

جهت مشاهده معرفی MBA با گرایش هوش تجاری (BI) در قالب فایل تصویری، کلیک کنید